.

עצור! אל תקנה את המניה הזאת היא עומדת לרדת.
אם הייתם יודעים שהמניה אותה אתם רוצים לקנות עומדת לרדת
בהסתברות של מעל 90% האם הייתם קונים אותה?

מאמר על מסחר וחשיבה מחוץ לקופסא

 

מאת: ג'קי ברוך, סוחר מניות מארה"ב ואנליסט טכני

 

במאמר הזה תגלו:

- איך ניתן לדעת האם המניה מיצתה את מהלך העליה או הירידה?

- איך ניתן לדעת בסבירות של 90% שהמניה לקראת היפוך מיידי?

- מדוע לא כל פריצה במניה תוביל להמשך העליה?

אני אף פעם לא אשכח את הפעם הראשונה שחוויתי הפסד צורב עקב השקעה גרועה. הארוע התרחש בתחילת שנות ה-2000 כשקראתי באחד ממדורי הכלכלה, שמצאו נפט בכפר סבא. הידיעה הזו משכה את תשומת ליבי והסיטה אותי מעבודתי כאנימטור בחברה בה הייתי שותף. מייד פתחתי את חשבון ההשקעות שלי והשקעתי כ-6,000 ש"ח במניית "גבעות עולם - חיפושי נפט". ההשקעה הזו הניבה לי בתוך 10 דקות כ-600 שקלים רווח. 600 שקלים ארורים, שהביאו אותי למחרת היום להשקיע אחוזים ניכרים מהוני במניה ובגלל החמדנות גם למחיקת מחצית מתיק ההשקעות שלי כ-80,000 ש"ח. מכאן הדרך הייתה קצרה למחיקת התיק כולו, ככה זה כשרוצים להחזיר את ההפסד ומהר.

זאת הפעם הראשונה שהרגשתי כאילו גנבו לי את הכסף, שהוציאו לי אותו במרמה מהכיס. הרגשה נוראית לא רק על אובדן הכסף אלא ובעיקר על הבושה שהרגשתי כשעמדתי מול אשתי וסיפרתי לה שכספנו ירד לטמיון.

באותו הרגע הבטחתי לאשתי שאלך ללמוד איפה טעיתי. מה עשיתי לא נכון שאני זה שהיה צריך לשלם את המחיר על הארוחה שלא אכלתי בכלל. תוך כדי הלימודים התוודעתי לשיטת הניתוח הטכני שיטה שכבר צברה מעריצים רבים בארה"ב אך הייתה בתחילת דרכה בארץ.

נשבתי בקסמיה של השיטה ורכשתי ספרים רבים בנושא ישירות מארה"ב וכעבור כשנתיים של לימוד יומיומי החלטתי לחזור למניית "גבעות עולם" אך הפעם מצוייד בכלים כבדים, שעזרו לי להרויח פי 3 ממה שהפסדתי. עם השנים, לאור הידע הרב שצברתי הקמתי את שרות המנויים הגדול בישראל כשאני עוזר לסוחרים ומשקיעים רבים להגשים את חלומם לחופש כלכלי.

במהלך שנותיי כסוחר פעיל בבורסות ישראל וארה"ב הבנתי שאחוז ניכר מתנועת המניות בעולם מושתת על פסיכולוגיה ולעיתים המרחק בין השווי האמיתי של המניה לבין השווי בפועל היה כמרחק מזרח ממערב. ככל שהתעמקתי יותר בנושא כך החלו לצוץ יותר ויותר תובנות שעזרו לי לראות הרבה מעבר לאופק ובעיקר מה מתרחש מתחת לפני הקרקע.

לעיתים זה היה ממש קיצוני כשמכירה של המשקיע או הסוחר הפשוט הייתה מתנה נפלאה עבורי וההפך כשאני מכרתי הגיע אותו סוחר ופשוט רכש את הסחורה היקרה שלי בדיוק כפי שאז בתחילת שנות ה-2000 אני רכשתי את מניות הנפט מבלי להבין שאני רוכש סחורה יקרה שאוטוטו תהייה שווה מחצית משוויה.

אז איך עושים את זה נכון בשוק ההון ?

מהי השיטה שתניב סיכוי מצויין להרויח בבורסה ?

ומהן הטעויות שחייבים להזהר מהן כדי לא להגיע למצב שתקנו סחורה יקרה כפי שקרה לי בתחילת הדרך ?

 

מהי עקומת האיזון וכיצד היא יכולה לעזור לנו להבין באיזה שלב המניה נמצאת ?

 

כמנתח טכני שנים רבות אני עושה שימוש בכלים שיכולים ל"נבא" לי סטטיסטית את המהלך הבא שהמניה תעשה. כל עוד אנו מודעים לכך שמדובר בסטטיסטיקה וכל נתון סטטיסטי יכול להשתנות או לקרות בפעם הראשונה, ניתן ורצוי לרתום אותו לטובתינו.

כעת נמתח עקומה דמיונית מנקודת שפל משמעותית של מניה לנקודת שיא משמעותית ותוכלו להבחין שהמניה נמצאת פעם מעל העקומה ופעם מתחתיו כמו בדוגמה הבאה על הנאסדק בשנים 2016-2019 

לעקומה הזאת אני קורא עקומת האיזון או הנקודה שבה משקל הקונים זהה למשקל המוכרים.

כשמניה נמצאת בדיוק על עקומת האיזון המשמעות שיש שיויון בין ביקוש הקונים להיצע המוכרים. שימו לב שברגע שהמחיר של הנאסדק התרחק מידי מעקומת האיזון (בין אם למטה ובין אם למעלה) עלתה מיידית הסבירות להיפוך ולכן יכולנו לנצל זאת לטובתינו. יתרה מכך אני גם יודע מתי במהלך ההתרחקות ההסתברות להיפוך תהייה 90% ומעלה.

מן העבר השני שימו לב על הגרף הבא, כיצד לקח לנאסדק כשנה וחצי (מינואר 2016 ועד יוני 2017) להגיע לעקומת האיזון מה שאומר שיכולתם לדעת בסבירות גבוהה שלא צפוי להגיע מפנה בקרוב מה שמאפשר לכם להוריד את מפלס החרדה ולענות על השאלה הניצחית "האם למכור עכשיו אחרי שהרווחנו עשרות אחוזים?" אם לא התרחקנו מידי מעקומת האיזון למה למכור?.  זאת דרך אגב אחת מהסיבות למה רוב המשקיעים מרוויחים בקטן ומפסידים בגדול

איך נדע מתי המחיר התרחק מידי ?

החוכמה היא למצוא כלי מהימן שידע לעבוד טוב בכל מצב או תופעה במסחר כדוגמת פאניקה, אופוריה וגם דשדוש מעצבן וידע להתעלם מרעשי רקע.

אחד הכלים הטובים ביותר בשוק שמוכיח עצמו בצורה בלתי רגילה בכל פעם מחדש הוא אינדקטור מיוחד למדידת מצבי קיצון כזה שיכול להצביע בהסתברות של 90% שהיום או מחר מגיע ההיפוך. בזכות האינדקטור הזה ביחד עם רצועות TOT שהם פרי פיתוח שלי, יכולתי לדעת שהסתיימו הירידות בינואר 2016 ושאנחנו לקראת ירידה משמעותית של מס' חודשים בינואר 2018 ושל עליה משמעותית בדצמבר 2018. (הכל גלוי בערוץ הסקירות ביוטיוב)

מה שחשוב שהכלי יודע לעבוד טוב על כל מימדי הזמן. בין אם מדובר על גרף יומי ששם תדירות הקיצון היא גבוהה מאד ולכן בכל פעם המניה "תתקן" מס' ימים ותחזור לאותה מגמה בה היא הייתה ועד גרף חודשי ששם התדירות היא נמוכה יותר וכאן המניה כבר "תתקן" מס' חודשים. זאת אומרת אם הקיצון התגלה על גרף חודשי הרי מדובר כבר על איתות ברור למשקיעים לטווחים ארוכים.

כשמניית טבע הגיעה לרמת ה-$70 היא אותתה באופן ברור למשקיעים לטווח הארוך על כך שהיא מיצתה את מהלך העליה כיון שהקיצון בה התגלה על הגרף החודשי  והמשמעות הברורה טבע הולכת ל"תקן" מס' חודשים למטה. ברור שאף אחד לא חשב לרגע שנראה אותה כעבור מס' שנים ברמת ה-$8 אבל הסימן היה בזמן. כך היה עם הנפט שהגיע לרמת ה-$75 ואותת כי הוא ניצב בפני מהלך יורד של מס' חודשים ואכן כעבור זמן הנפט הגיע לרמת ה-$40. מן העבר השני גם מניית פייסבוק הגיעה לא מזמן בדצמבר 2018 לרמת השפל $125 וגם היא אותתה שהיא בישורת האחרונה של הירידה. איפה היא נכון להיום יוני 2019 ? היא כבר ברמת $190. 

בשני הסרטונים המדהימים הבאים תוכלו לצפות בסקירות מוקלטות שלי כאשר הסרטון מימין על הנפט מ-13.7.18 (כששומעים זאת עכשיו ומביטים על מה שעשה הנפט בשנה האחרונה זה פשוט לא יאמן). בסרטון מצד שמאל תוכלו לצפות במניית פייסבוק כפי שהוצגה בתאריך 29.11.18 מתוך סרטון המסביר "כיצד ניתן לקבוע איכות של פריצה?"

לא מעט פעמים אנחנו רואים מניה שפורצת שיא קודם ומתחילה ל"רוץ" במהירות למעלה ומאידך מניות שפורצות אבל שבות על עקבותיהן.

איך נוכל לדעת מתי פריצה היא אמיתית ומתי לא?

מאד פשוט, אם אתם יודעים שהמניה נמצאת כעת בקיצון והיא פורצת מה זה עושה לאיכות הפריצה? הרי היא כבר התרחקה מעקומת האיזון וכתוצאה מכך הסבירות להיפוך רק עולה. לעומת זאת אם מניה פורצת אבל אינה נמצאת בכלל במצב קיצון מה זה יעשה לביטחון שלכם?

כעיקרון הקניה הטובה ביותר תתרחש כאשר המניה נמצאת מתחת לעקומת האיזון או אפילו הרבה מתחת לעקומת האיזון (במקרה של קניה כמובן)

 

מהם ארבעת השלבים שכל מניה עוברת ?

 

במהלך שנותיי כסוחר הבחנתי בדפוסי התנהגות פסיכולוגיים המתרחשים בכל מניה ומניה. כשיצירת שפל ואחריה עליה, נוצרת עקב הפרת האיזון בין הקונים לבין המוכרים כשבנקודת השפל לא נותרו מוכרים

שיטת המסחר שפיתחתי גורסת שישנם ארבעה שלבים חשובים במהלך בניית מגמה כאשר שלב מס' 1 הוא שלב קיצון מיוחד של יצירת שיא או שפל מהותי אשר תביא לפניית פרסה היום או מחר בהסתברות של 90%. לכן קראתי לקיצון הזה TOT שהם ראשי תיבות של Today Or Tomorrow. 

עבור כל אחד מהשלבים יש לי כללים מסודרים ויותר מכך אני יודע למצוא את המניות שנמצאות כעת בכל שלב ושלב.

נשמע לכם פשוט? אכן זה כך למי שבאמת מבין מה עומד מאחורי כל שלב ושלב.

 

מהו דו"ח חוזק ועוצמת מניות?

 

דו"ח חוזק ועוצמת מניות הוא הבייבי שלי, השקעה של השנים האחרונות שיצרה את אחד הדברים הכי טובים שסוחר/משקיע יכול להעזר בו. הדבר הראשון והחשוב מכל זאת היכולת לדעת בכל רגע נתון מה קורה עם עקומת האיזון במניה שאני מחזיק או רוצה לקנות. האם המניה כבר מיצתה את הפוטנצייאל? האם היא צפוייה עכשיו לרדת? האם אני יכול להיות רגוע ולהמשיך להחזיק בה? לא רק בהיבט היומי אלא גם בהיבט השבועי והחודשי. חלקתי את הדו"ח לשניים האחד דו"ח טכני שהוא פשוט לקבל דו"ח מפורט על המניה שאני רוצה לקנות כמו בדיקת רכב לפני קניה בכל שלושת מימדי הזמן (טווח קצר, בינוני וארוך).

הדבר השני הוא הדו"ח המתקדם שמאפשר קבלת רשימת מניות שנמצאות בדיוק עכשיו באחד מארבעת השלבים. בסיס הנתונים כולל כ-1,800 מניות ותעודות סל שמחירן מעל $5 ומחזור מסחר מעל 500K מניות ביום וזאת מתוך כ-7,800 הקיימות בארצות הברית. בנוסף ישנם כ-450 מניות מישראל (ללא סינון) וכ-175 מדדים, סחורות ומטבעות.

בדוגמא שלפניכם בצילום חלקי של הדו"ח (נכון לתאריך 27.06.19) מניה שרובכם מכירים הניו יורק טיימס שכעת נמצאת בישורת האחרונה של מגמת העליה שלה וההסתברות לתיקון של מס' חודשים כלפי מטה הולכת ועולה כאשר זה אמור לקרות החל מעכשיו ועד לטווח של מס' חודשים ספורים שבהם עדין המניה יכולה להמשיך ולעלות (דמיינו רכב בעליה שכיבו לו את המנוע וכעת הוא נע כלפי מעלה רק בכח האנרציה וכשזה יסתיים הוא יתחיל להדרדר לאחור).

מידע כזה עבור משקיעים לטווח בינוני וארוך הוא קריטי כי אם הם רוצים לרכוש אותה הם יחשבו פעמיים כי הרי המניה כנראה ניצלה כבר את רוב הפוטנצייאל שלה ואם הם מחזיקים בה הם מבינים שכעת זה השלב שהם צריכים להתכונן למכירה של המניה.

* עמודת ה-OBOS מעניקה את הציון לגבי הקיצון במניה כאשר מעל 50 המניה בקיצון ומעל 100 זהו קיצון אקסטרים


אם הגעתם עד לכאן וקראתם את כל המאמר
כנראה שאתם מבינים שיש כאן חשיבה מחוץ לקופסא או כפי שאני מכנה זאת לראות מה קורה מתחת לפני השטח.

כאן אני נכנס לתמונה, כשאני יכול לחסוך לכם המון זמן בחיפושים אחר מניות מתאימות או בתיזמון נכון למניה שאתם מעוניינים לרכוש (יש להדגיש שלא מדובר בשרות איתותים האסור על פי הרשות לניירות ערך למי שאינו יועץ השקעות).

אני רוצה לאפשר לכם לקבל את הדו"ח הזה בכל בוקר במשך שבוע ימים ללא עלות וללא התחייבות. בנוסף, תקבלו ממני את הסקירות השבועיות שאני שולח למנויים שזאת גם דרך להבנת התהליך כי אני בוחר ומנתח מניות שנמצאו בדו"ח חוזק ועוצמת מניות וביום חמישי בערב (21.30-23.00) תפגשו אותי בחדר הלימוד האינטרנטי לשעה וחצי של ניתוחי שוק ושאלות שלכם.

רוצים להצטרף אלי כבר עכשיו? מלאו פרטים ותקבלו גישה מיידית לשבוע ימים ללא עלות וללא התחייבות, אין צורך בפרטי אשראי . הכל חינם כדי שתבינו איזה כח אדיר יש לכם בידיים.

 

מקווה שעשיתי לכם קצת סדר בבלאגן ואולי הצלחתי להדליק לכם עכשיו פנס שיאיר לכם את הבורות שבדרך. 

 

שלכם באהבה,

ג'קי

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.